YAŞ ALMA PSİKOLOJİSİ

 

Ufuk Psikolojide Günübirlik Sohbetlerin ilk yılında farkındalığı hedef alıyoruzDeğiştirmek zor olduğu için korumayı tercih ettiğimiz düşüncelerimizi, birbirine zıt olduğuna inandığımız kavramları, var olduklarını görmezden gelmeye çalıştığımız duyguları sorgulamayı hedefliyoruz.

2018’ de ilk günübirlik sohbet konumuz olan “Yaşlanma/Yaş alma/Yaşlılık”  ile ilgili bildiğimiz, bildiğimizi sandığımız, bilmediklerimiz ve elbette bilmek istemediklerimizi de ele alacağız. Yaşlanmayla ilgili ısrarla muhafaza etmemize rağmen kâr sağlayamadığımız düşüncelerimizi sorgulayacağız. Ayrıca, yaşlanma ve tazelenme kavramlarını yerleştirdiğimiz kefeleri tartacağız, bu iki zıt gibi görünen kavramın dengelenebileceği noktaları düşüneceğiz. Ve korkudan bakamadığımız, korkacağız diye bakmadığımız, bu nedenle ihmal ettiğimiz gerçeği tartışacağız: Son ve Onurlu Son…

Günübirlik sohbetlerin ilk yılında farklı düşünmemize yardımcı olacak bir sosyal sorumluluk projesi: Tazelenme Üniversitesi (+60) kurucu başkanı, gönüllü öğretim üyeleri ve yeni nesil öğrenci temsilcileri Akdeniz Üniversitesi kampüsü olarak aramızda olacaklar (Detaylı Bilgi için; www.tazelenme.com).  Tazelenme Üniversitesi ekibi ve farklı disiplinlerden ortak paydada bir araya geleceğimiz diğer tüm değerli meslektaşlarımız ve hocalarımızla gerçekleştireceğimiz etkinliğimize ilgili herkesi bekliyoruz.

Meltem ANAFARTA ŞENDAĞ (Düzenleme K. Başkanı)

 

 

Farkında ve Uyanık Olmaya Davet

 

“İki tür yaşama yolumuz vardır. Birincisi derin bir uykuda yaşamaktır; o zaman sadece yaşlanır, yaşlanır ve yaşlanır insan… Hepsi budur! Fakat deneyimlerine farkındalık getirenin derinlerinde bir şeyler gelişir. Öyle ya, hayat sadece yaşlanmaktan ibaret olamaz. Hayat yaşlanırken gelişmek olmalıdır. Aslında bu da insanın ayrıcalığıdır. Bunu bir ağaç üzerinden düşünelim şimdi… Ağaç büyüdükçe kökleri aşağı, derinlere doğru gelişir. Küçücük köklere sahip koca bir çınar görmeyiz etrafta. Böyle bir ağaç yoktur, bulamayız; çünkü böylesi “devasa” bir ağacı taşıyamaz o küçücük kökler. Bir denge vardır yaşamda.” Yaşlanırken gelişmek de kendi içinde derinlemesine gelişerek köklerine ulaşmak anlamına gelir. İnsan onu bulmak için farkındalığı ile daha uyanık hale gelmelidir…

Yaşam yolculuğumuzdaki duraklardan biri olan yaşlılığa, aldığımız ders kapsamında, paylaşarak öğrenmenin gücüyle uğradık ve belleklerimizde bir keşfe çıktı. Her birimiz farklı bakış açılarından farklı silüetler oluşturduk. Şimdi, daha dolu yaş almayı öğreniyoruz ve bunun farkındalığıyla yaşlanıyoruz. Biz şu sıralar çok heyecanlı bir süreç yaşıyoruz ve sizi de birlikte farkında olmaya, daha uyanık hale gelerek köklerimizi bulmanın heyecanını paylaşmaya davet ediyoruz.

Miray DEVELİOĞLU (Düzenleme Kurulu Üyesi)